Enter ile arama yapabilir, ESC ile çıkabilirsiniz.

Dijital Pazarlama İle Müşteri Sayınızı Arttırmak

Bir dijital pazarlama kampanyasının başarılı olmasındaki en etkili yol, kampanyanızın doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlamaktır.

Doğru hedef kitleye ulaşma süreci, bundan birkaç sene öncesine kadar oldukça güç olsa da; Facebook’un kullanıcıları hakkında verdiği demografik bilgiler, doğru hedef kitleye ulaşmamız için en güçlü silah diyebiliriz. Custom Audiences ( Özel Hedef Kitle ) özelliği ile de son derece etkili viral kampanyalar yapabilirsiniz.

Şimdi gelin, Facebook üzerinden bu özelliği kullanarak takipçilerimizi nasıl attırabileceğimize bir göz atalım.

Custom Audiences (Özel Hedef Kitle) Nedir ?

Custom Audiences (Özel Hedef Kitle), Facebook tarafından hedef kitle seçebilmeniz için sunulmuş; ayrıca kendi verileriniz ile hedefleme yapmanıza imkan veren güçlü bir araçtır.

Bu özelliği iki şekilde kullanabilirsiniz ;
– Mevcut e-mail listenizi ya da telefon listenizi Facebook’a aktarma,
– Sitenize Dönüşüm Pixel’i (Facebook’un siteniz için tanımladığı kod ile sitenizi tıklayan kişilerin Facebook kullanıcısı olup olmadığına anlama) ekleyerek, sitenizi ziyaret edenleri Facebook’un tanımasına izin verme.

Bu yöntemleri kullanarak belirlediğiniz hedef kitleye, özel reklam çıkarak doğru hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Dönüşüm Pixel’i ile mevcut müşterilerinizi hedef kitlenizden ayırarak reklamlarınızın mevcut müşterilerinize çıkmasını engelleyebilir; böylece daha fazla reklam maliyetinden de kurtulabilirsiniz.

Dönüşüm Pixel’inin bir diğer özelliği ise benzer hedef kitle oluşturmak için yardımcı olmasıdır. Bu sayede, bireylerin Facebook üzerindeki aktivitelerine göre; mevcut hedef kitlenize benzeyen kişilere de ürün ya da hizmetinizin reklamını gösterebilirsiniz.

E-mail, gerek maliyet açısından gerek geri dönüşüm açısından en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Sitenizi ziyaret eden kişilerin, ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilmeleri için katılım göstereceği bir mail listesi oluşturmanız oldukça işinize yarayacaktır. Günümüzde istenmeyen (spam) mail gönderimlerinin artmasıyla beraber, mail servislerinin spam filtreleri oldukça katı kurallar koymaya başlamış; böylece inbox mail gönderimleri oldukça zor bir hale gelmiştir.

İşte tam bu noktada Facebook’un Custom Audiences (Özel Hedef Kitle) aracı tam olarak imdadımıza yetişiyor. Oluşturduğumuz mail listesine, Custom Audiences ile özel hedefleme yaparak reklamlarımızı Facebook üzerinden ulaştırabiliriz.

Aslında Re-Marketing, konusu gereği başlı başına uzun bir makale olabilir. Fakat konumuz ile bağlantısından dolayı kısaca bahsetmek gerekir.

Dönüşüm Pixel’i, sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilerin tekrar sizi hatırlamalarını sağlamak, ürün ya da hizmetinizi satın alma kısmına kadar gelmiş ve daha sonra vazgeçmiş potansiyel müşterilerinize tekrar ulaşmak ve sitenizi son 10 gün, son 1 ay gibi süreler içerisinde ziyaret etmiş kişilere ulaşmak; kısacası Re-Marketing için mükemmel bir araçtır.

Yeni müşteriye satış yapmaktan ziyade, eski müşteriye satış yapmak daha kolaydır. Müşterileriniz ile satış sonrasında devam ettireceğiniz ilişki, sizin için çok önemlidir. İzinli gönderim listeleriniz ve Dönüşüm Pixel’i sayesinde elde ettiğiniz veriler ile kampanyalarınızı, tanıtımlarınızı, reklamlarınızı ve hatta özel gün kutlamalarınızı müşterileriniz ile iletişim kurmak için kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlama ile müşteri sayınızı nasıl arttırabileceğinize dair ipuçları verdiğim bu yazıda, Facebook’un Custom Audiences aracının üzerinde durmuş olsam da; diğer sosyal medya platformlarının da bu tür araçları olduğunu ve bu yöntemleri tüm sosyal medya platformlarına uyarlayabileceğinizi unutmayın.

Yorumlar

2 Yorum

Sosyal Medya Pazarlamasının Yararları | TemtekNET

[…] cihaz vs. bilgilerine göre hedeflemeler yapabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için Dijital Pazarlama İle Müşteri Sayınızı Arttırmak isimli yazımı […]

H.murat yilmaz

Konu ile ilgili daha geniş bilgi almak isterim teşekkürler


Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.