Enter ile arama yapabilir, ESC ile çıkabilirsiniz.

İnsanları Nasıl İkna Ederim ?

Uzun zamandır insanları nasıl ikna ederim sorusunu alıyordum ve bu doğrultuda ufak bir yazı yazmak istedim..

İnsanların düşüncelerini etkilemedeki en önemli faktörlerin başında iletişim gelmektedir. İkna yöntemi denilince pek çok tanım ortaya çıkabilmekte iken bunlardan en geniş kapsamlısı “Belli bir amaca ulaşmak için insanların düşüncelerini bilinçli bir biçimde hedeflenen sonuca doğru yönlendirmek.” olarak ifade edilmektedir.

İnsanların Doğrularını Hafife Almayın

İkna yöntemleri arasında oldukça geniş bir yelpaze bulunmaktayken bu yöntemlerden en etkili olanı taklit yöntemidir. Taklit yöntemi kişiye hissettirmeden yani doğru kullanıldığında sonucu ulaştırırken belli edilerek uygulandığında ise istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

İnsanlar genellikle toplum tarafından doğru olarak kabul edilmiş olan düşüncelerin kendileri için geçerli olmadığını ve kendi doğrularının bir istisna olduğunu düşünürler. Bu düşüncede olan insanları etkileyebilmek için bireyselleştirilmiş olarak konuyu incelemek ve kişilere bu doğrultuda yaklaşmak gerekir. Bu gibi durumlarda insanların inandıkları düşünce tarzına saygılı olmak gerekir. İkna teknikleri uygulamasında dikkat edilmesi gereken bu durum insanların yıllardır inandıkları düşünceleri değiştirmelerinin ve alışkanlıklarından vazgeçmelerinin zor olduğunu gösterir.

Motivasyonun Düşük Olması İknayı Kolaylaştırır

İkna etme yöntemleri arasında en çok kullanılan uygulamalardan biri de kişilerin motivasyon eşiğini tartarak bu doğrultuda hareket etmektir. İnsanları ikna etmek için öncelikle onların duygusal güvenini kazanmak önemli kriterler arasında yer alır. Güven duygusunun gelişmiş olması ve insanların kendini değerli hissetmeleri ikna teknikleri arasında bulunuyor.

Kendini olayların merkezinde hissetmek isteyen insanları ikna etme yöntemleri arasında ise ilk sırada bu kişilerin her daim kendilerini başrol oyuncusu gibi hissetmelerini sağlama yöntemi gelir. Bu tür insanlar kendilerini kahraman gibi hissettiklerinde ikna olmaya daha yatkın bir hale gelirler.

Doğru Zaman Doğru Cümleler

İnsanlar ellerindeki yeteneklerin ve bu doğrultuda ellerinde bulundurdukları gücün farkına vardıklarında neler yapabileceklerini de görebilirler. Eğer insanlar bu konuda doğru olarak yönlendirilebilirse ikna etme teknikleri de başarılı bir biçimde uygulanmış olur. İkna yöntemleri arasında bulunan maddelerden biri de kişilerin zayıf anında onları yakalamaktır. Ruhsal olarak dinlenmiş ve dirençli olan kişileri ikna etmek ne kadar zorsa enerjisi düşük olan kişileri ikna etmek ise aynı oranda kolaydır. İkna etme teknikleri aslında çoğu zaman kişilerin ne söylediği ile değil nasıl söylediği ile ilgilenir.

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.