Enter ile arama yapabilir, ESC ile çıkabilirsiniz.

Network Marketing Nedir ?

Ülkemizde bir çok insanın bu sektörden haberi yokken, bazıları ise sektör hakkında bilgleri olmadığı halde sürekli olumsuz sözlemler halindedirler.

Network Marketing uluslar arası ticaret yapabilmenize bile olanak tanıyan, ciddi gelirlere ulaşabileceğiniz, alışıla gelmiş kazanç modellerinden (maaşlı işler, kendi işiniz vs.) çok farklı dinamiklere sahip olan koyduğunuz emeğin hakkını gerçek anlamda alabileceğiniz bir iş modelidir.

Network Marketing ile yeni tanışanlar bu işi “çalışmadan para kazanmak” olarak algılayabiliyor. Sanılanın aksine Network Marketing özellikle işinizi inşaa ederken ciddi emek ve disiplin isteyen bir sektördür.

Hatta bunun ile ilgili çok güzel bir söz vardır ;
Network Marketing size zenginlik vermez, zenginliği kazanmanız için gerekli ortamı ve fırsatı sunar.

Network Marketing aslında hepimizin yakından tanıdığı bir çok büyük uluslararası firmanın yaptığından farklı bir iş yapmıyor.
Gelin bu iş modelini biraz daha yakından inceleyelim.

X Firması ürününü ürettikten sonra x bir ülke için büyük bir depo kurar, ardından ürünler bölge bayilerine oradan il bayilerine oradan ilçe bayilerine dağıtılır. Bu tüketim ağının en sonunda müşteri mağazaya gelerek ürüne sahip olur. Bazı istisnai durumlarda bu organizasyon şeması değişebilir ama genel hatları ile mantık aynıdır.

Biraz daha somut örnekler ile gidece olursak X ürünü Türkiye Deposu -> Ege Bölge Bayisi -> İzmir  Bayisi -> Alsancak  Bayisi -> Can Büfe şeklinde bir dağıtım ağı ile son kullanıcıya yola çıkar. Can Büfe’nin sattığı her üründen bu organizasyon şemasında yer alan herkes para kazanıyor değil mi ? Yani Can Büfe ne kadar satış yaparsa Alsancak Bayisi, İzmir Bayisi, Ege Bölge Bayisi ve Üretici’de o kadar para kazanıyor değil mi ?

İşte Network Marketing yapısıda tam olarak böyle işler, kurumlar yerine insanlar üzerinden inşaa edilen bir tüketim ağı vardır ve bu ağ geleneksel ticarete göre çok daha esnek, çok daha adildir ve isteyen istediği yerde çalışabilir.

Bir de herkesin bildiği Franchise İş Modeli örneğine bakalım. Örneğin etrafımızda sürekli gördüğümüz fast food zincirlerinden Burger King’i ele alalım.  Bir Burger King sahibi olmak istediğimizi düşünürsek öncelikle bu firmanın franchise ağına girmemiz gerekiyor ve tabi bu ağa girmek için lisans bedeli ödemeliyiz. Şu an Burger King sahibi olmak isterseniz ödeyeceğiniz lisans bedeli yaklaşık 1 Milyon TL.  Network Marketing sektörüne girerken şirketinizden çok cüzi bir miktar ile alacağınız işe başlangıç paketi ile Burger King’e ödeyeceğiniz lisans bedeli aslında aynı amaca hizmet ediyor fakat burada kritik bir ayrıntı var ; Burger King’de başkalarına lisans satıp onların satışlarından kazanç elde edemezsiniz ama Network Marketing’de kendi satış ağını kurarak tüm ağın satışlarından gelir elde edebilirsiniz.

Bilinmesi gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi de Network Marketing, kapı kapı gezip ürün satma ya da adam bulma oyunu değil tavsiye ve referansa dayalı bir satış sistemidir. Bu nedenle herkesin kolaylıkla yapabileceği bir iştir.

Network Marketing iş modelinin büyük gelirler getirmesinin ana faktörü ise katlama ve zaman kaldıracıdır. Bu iki faktör hakkında ilerleyen günlerde yeni makale yazacağım için çok fazla üzerinde durmuyorum fakat şunu bilmelisiniz ki katlama yani diğer bir adıyla kopyalama doğru öğrenildiğinde hiç bir iş modelinde elde edemiyeceğiniz kadar ciddi bir gelir sağlar.

Network Marketing yapacak kişiler bir vasıfa sahip olmak zorunda değildir. Daha önce bir çok ev hanımı, emekli, öğrenci ve iş adamının bu sektörce ciddi başarılara imza attığına şahit oldum.

Son olarak incelememiz gereken bir diğer konu Network Marketing bu kadar güzel ve adil bir iş modeli ise neden bu kadar çok ön yargı var. Bunun başlıca sebeblerinden biri Titan Sistemler ve Ponzi Oyunları’dır.

Şimdiye kadar öğrendiklerimiz ile Network Marketing nedir sorusunu tek cümle ile cevaplayarak yazıma son verirken, Network Marketing iş modelini anlatan güzel bir video ile baş başa bırakıyorum .

Network Marketing, ürün ya da hizmet satışına destek olan kişileri ödüllendirme sistemidir.

Yorumlar

3 Yorum

Jeunesse Global | TemtekNET

[…] daha önce Network Marketing diye bir iş modeli duymadıysanız önce buradaki Network Marketing Nedir isimli yazımı okumanızı tavsiye […]

Titan (Saadet Zinciri) Nedir ? | TemtekNET

[…] önce Network Marketing Nedir isimli yazımda Network Marketing iş modeli hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda ise bir çok […]

emre dal

yazınızı sonuna kadar okudum tam anlamıyla bilgi verici bir makale olmuş emeğinize sağlık.


Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.