Enter ile arama yapabilir, ESC ile çıkabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasının Yararları

Sosyal medya pazarlamasının kullanımı, küçük ve orta ölçekli işletmelerde son 1 yıldır büyük bir artış gösteriyor. Fakat pazarlamacıların, sosyal medya pazarlaması yapmaya başlarken sosyal medyayı sadece bir pazarlama mecrası olarak görmemesi ve aslında sosyal medyanın çok büyük bir iletişim platformu olduğunu unutmaması gerekiyor.

Sosyal medya pazarlamasına hemen adapte olmuş ve kampanyalarını oldukça başarılı devam ettiren şirketlerin yanı sıra, sosyal medya pazarlamasını hala gereksiz görüp etkilerine inanmayan işletmelerin de mevcut olduğunu hatırlamak gerek.

Şimdi dilerseniz, sosyal medya pazarlamasının faydalarını maddeler halinde inceleyelim.


Popülerlik
İnternet kullanıcılarının %74’ünün sosyal medyayı aktif olarak kullandığını ve artık demografik hedefleme araçlarının son derece geliştiğini düşünürsek, sosyal medyayı kullanmamak gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Potansiyel müşteri adaylarınız sosyal medyada gezerken, onları kaçırmak istemezsiniz değil mi ?


Marka Bilinirliği
Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere, tüm sosyal medya platformlarında kullanıcılar ile etkileşime geçmenin oldukça kolay olduğunu düşünürsek, interaktif medya sayesinde belirlediğiniz hedef kitleye ulaşmanız ve dikkatlerini çekerek marka bilinirliğinizi arttırmanız da bir o kadar kolay olacaktır.


Müşteri Hizmetleri
Sosyal medya, modern dünyanın en gelişmiş ve en hızlı iletişim araçlarından birisi olarak kabul edilmiş durumda. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi ise gerçek zamanlı olması. İnsanlar sosyal medya platformlarını, ürün ya da hizmet aldıkları markalardan destek almak için de kullanıyor. Hatta bazı markalar sıkça sorulan soruları için sosyal medya platformlarından içerik bile üretmektedir.


Arama Motoru Sıralaması
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları sırasında sosyal medya kanallarınız imdadınıza yetişiyor. Aktif sosyal medya hesaplarına sahip sitelerin, Google algoritması sayesinde arama motoru sıralamasında daha üst sıralarda yer aldığını düşünürseniz, SEO çalışmaları, marka bilinirliğinizi arttırmak adına atacağınız en önemli adım sayılabilir.


Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya reklamları ile çevrimiçi reklam kampanyaları hazırlayabilirsiniz. Reklamlarınızı doğru hedef kitleye ulaştırmak için, insanların sosyal medya platformlarındaki çevrimiçi ve çevrimdışı davranışları, davranış geçmişi, yaş, şehir, cihaz vb. bilgilerine göre hedeflemeler yapabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için Dijital Pazarlama İle Müşteri Sayınızı Arttırmak isimli yazımı okuyabilirsiniz.


İlişki Kurmak
Sosyal medya içeriği, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş çift taraflı iletişime açık platformlardır. Firmaların sosyal medya plarformlarında yaptığı en büyük hata, kullanıcıların marka hakkında attığı tweetlerin ya da Facebook gönderilerinin %70’ini cevapsız bırakmasıdır. Sosyal medya çalışmalarının bu konudaki en tamamlayıcı özelliği ise, size yöneltilen ya da gelecekte yöneltilecek sorular konusunda bilgilendirici içerikler yazabilmenize ya da takipçilerinizle anlık olarak iletişim kurabilmenize olanak sağlamasıdır.

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.