Enter ile arama yapabilir, ESC ile çıkabilirsiniz.

Ubuntu 16.04 LTS İnceleme

Debian tabanlı ve bana göre 40 milyonun üzerinde kullanıcısı ile dünyanın en popüler linux dağıtımı olan Ubuntu’nun yeni sürümü olan Ubuntu 16.04 LTS yayınlandı. Yeni sürüm ilk kez Ubuntu kullanacaklar açısından da Varsayılan Yükleme seçeniği ile kolaylık sağlıyor.

Ubuntu 16.04 LTS Sürümünde Neler Yeni ?

Ubuntu 16.04 LTS, Kernel 4.4 sürümünün Ubuntu tarafından düzenlenmiş hali ile geliyor. Yeni sürümün en dikkat çeken yanı ise stabilizasyon,performans ve sistem kaynakları tüketimi açısından önceki sürümlere göre büyük bir fark yaratırken Intel ve AMD tabanlı donanımların desteklenmesine olanak sağlaması. Bunların yanında sanal grafik işlemcilerine 3D desteği, Intel Syklake geliştirmeleri, yeni masaüstü tasarımı, yeni nesil kısayol bölmesi, LibreOffice, Evince ve Eye of GNOME uygulamalarının son sürümleri gibi yenilikler Ubuntu 16.04 LTS  kullanıcılarını bekleyen yenilikler arasında.

Ve tabi en çok konuşulan yeniliklerden birisi Ubuntu Software Center yerine Gnome Software Center kullanılması.

Snappy Nedir ?

Ubuntu’nun yeni uygulamalar için hepsi bir arada programı olan Snappy  uygulama geliştiricilerin uygulamalarının yeni versiyonlarını güvenilir ve hızlı şekilde tek bir yerde toplayıp kullanıcıların bu güncelleştirmeleri tek elden görmesini sağlıyor.

Ubuntu 16.04 Güncelleme

Ubuntu 15.10 kulllanıcıları aşağıdaki komutlar ile Ubuntu 16.04 sürümüne hızlı bir şekilde geçebilir.

ubuntu-16-04-guncelleme

ubuntu-16-04-guncelleme-2

ubuntu-16-04-guncelleme-3

ubuntu-16-04-guncelleme-4

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.