Enter ile arama yapabilir, ESC ile çıkabilirsiniz.

Ürün Yöneticisi kimdir ?

İlk olarak bir kafa karışıklığına neden olmamak için “ürün” derken ne demek istediğimi açıklığa kavuşturalım. Yazılım geliştirme sürecinde, ürün bir internet sitesi, uygulama veya kullanıcıyla etkileşim içinde olan online bir servistir. Şirketin ve ürünlerinin büyüklüğüne bağlı olarak, bir Ürün Yöneticisi tüm sistemden (örneğin, bir mobil uygulama) veya sistemin bir bölümünden (örneğin, bir e-ticaret internet sitesinin tüm cihazlardaki ödeme akışını kontrol etmek) sorumlu olabilir.

Ürün kavramının tanımı karışıktır çünkü genellikle ürün insanlara satılan şey olarak tanımlanır. Özellikle e-ticarette ürün yöneticileri kategori yöneticileri ile karıştırılır. Kategori yöneticileri, bir e-ticaret internet sitesindeki kaynaklardan, ticari mallardan ve satılmış ürünlerden sorumlu takımdır. Bu yüzden, ürün kelimesi tam olarak bunun için en iyi kelime değil. Ancak, sahip olduğumuz ve sistem yöneticisinin rolünü anlatmak için kullanılacak en iyi kelime bu.

Sistem yöneticisinin rolünü tanımlamak için hadi Marc Andreessen’ in “start up sürecinde önemli olan tek şey” konusundaki görüşünü inceleyelim.

“Start up süreci ürününün kalitesi gerçek bir kullanıcının ya da müşterinin o üründen ne kadar etkilendiği ile ölçülebilir. Kullanımı ne kadar kolaydı? Özellikleri ne kadar zengindi? Ne kadar hızlıydı? Ne kadar genişletilebilir? Görselliği ne kadar etkileyici?
Start up pazarının genişliğini ürünün müşterilerinin veya kullanıcılarının büyüme oranı veya sayısı belirler.
Önemli olan tek şey Ürün-Pazar uyumudur. Ürün-Pazar uyumunun anlamı iyi pazar ve bu pazarı memnun edecek ürün olması demektir. “

Andreessen’in bu yazısının start up ile ilgili olmasına rağmen, Ürün-Pazar ile ilgili olan son cümlesi her kuruluş için doğrudur. Bu kuruluşun pazar için ister yeni bir ürünü olsun, ister var olanı tekrar düzenlemiş olsun. Bu evrensel bir başarı yolu haritasıdır ve ürün yöneticisinin sorumluluğunun temelidir.

Bu bilgiler temel alınarak benim Ürün Yöneticisi rolü tanımım; iş yaparken sürekli devam eden planlama ve yerine getirme dijital ürün çözümleri toplantıları yaparak kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda başarıya ulaşmaktır.

Bu tanım ürün yöneticisinin tüm kafasını meşgul eden tüm ihtiyaçlarını özetler. Bunlar, hedef pazar, ürün karışıklıkları, iş dünyasında başarı için ihtiyaçlar nelerdir ve başarının ölçümü nasıl yapılır. Ayrıca bu tanım aşağıdaki üç proje yöneticisi görüşünü de içerir.

 • İş sağlığı başarının nihai ölçüsüdür ve bu yüzden ürün kullanıcılara değer verir.
 • Her şey hedef pazarı ve ihtiyaçlarını eksiksiz anlamak ile başlar böylece odak, ürün deneyimi kalitesi üzerinde kalır.
 • Sürekli devam eden planlama ve yerine getirme döngüsü sürdürülebilir bir şekilde pazar ihtiyaçlarını karşılamak için gereklidir.

Peki, bir Ürün Yöneticisi ne yapar?

Bu soru burada cevaplamak için çok geniş bir soru ama başlangıç olarak, Marty Cagan’ın ürün yöneticilerinin sorumluluklarını içeren büyük bir listesinin yer aldığı Behind Every Great Product (PDF)-Her Büyük Ürünün Arkasında isimli elektronik kitabı vardır. Bu çalışma aşağıdakileri içerir:

 • Ürün fırsatlarının geçerliliğinin ve fizibilitesinin tanımı ve değeri.
 • Doğru zamanda doğru ürünün teslim edildiğinden emin olmak.
 • Gelişim için doğru ürün stratejisi ve yol haritası oluşturmak.
 • Ürün yol haritasını uygulamak için takımı yönetmek.
 • Şirketteki uygulama takımına ve çalışanlara ürünü öğretmek.
 • Müşterilere ürün gelişim sürecini sunmak.

Ancak, bir ürün yöneticisinin bu şeyleri yapabilmesinden önce birkaç soru sorulmak zorundadır. İlk olarak, şirketlerin gerçekten ürün yöneticilerine ihtiyaçlar var mı? Ve eğer olduğu fikrindelerse iyi bir ürün yöneticisinin özellikleri neler olmalıdır? Ayrıca, organizasyon yapısının içinde Ürün Yöneticisi rolünün yeri neresidir? Hadi bu soruları inceleyelim.

Şirketler Neden Ürün Yöneticilerine İhtiyaç Duyarlar?

Ürün yöneticisinin rolünü bazı şirketlere kabul ettirmek çok zordur. Bu konuda genel bakış açıları şu şekildedir;

 • “Organizasyon içerisinde şirketin her bölümü için yeterli çeşitlilikte, sayıda kişi var.”
 • “Ürün yöneticisinin daha fazla para kazandıracağını düşünmüyorum.”
 • “Ürün yöneticileri sadece işimizi yavaşlatır.”
 • “Ürünün kontrolünün başkasının elinde olmasını istemiyorum.” (Bu fikir genellikle yüksek sesle dile getirilmez.)

 

Gerçek şu ki etkili olabilmek için, belirli bir ürün ya da bölge için bir yöneticinin rolünün birden fazla kişi tarafından doldurulması gerekir. Temel olarak ürün yöneticisi büyük resmi görmeli ve yapılan işlerin detaylarını bildiği kadar stratejik vizyona da sahip olmalıdır. Bunlar ürün hakkında doğru kararları vermek için gereklidir. Eğer sürecin farklı yerlerinde bilgiler, farklı insanların kafalarında bulunuyorsa, hiç kimse tek başına bütünsel bir görüşe sahip olamaz ve tüm değer rolün süzgecinden geçer.

Ürün Yöneticisi ile çalışmanın iki en temel faydası nedir ?

– Ürün Yöneticileri Piyasa Odaklı Yaklaşım Sağlar

Ürün yöneticileri teknoloji gücü veya geçici moda ile değil hedef pazarın amaçları ve ihtiyaçları yönünde şirketlere yardım ederler. Bu konu Barbara Nelson’ın “Who Needs Product Management?” (Kimin Ürün Yöneticisine İhtiyacı var?) yazısında yer almıştır. Pazar sorunlarını tanımlamak ve bunları teknoloji ile çözmek sizin var olan ürününüze alıcı bulmaktan çok daha kolay.

Eğer doğru yapılırsa, piyasa odaklı yaklaşımın sonuçları uzun vadede sürdürülebilir ve karlı bir iş olur çünkü şirket son teknoloji ürünlerine bakmak yerine pazar sorunlarını çözmeye odaklanmayı sürdürür. Piyasa odaklı yaklaşım önemlidir çünkü piyasa odaklı yaklaşımı benimsemiş şirketler George S. Day and Prakash Nedungadi’ye göre %31 daha fazla kara geçmiştir.

Bu ürün yeniliği hariç olmak üzere artan değişime odaklanmak anlamına gelmez. Pazar sorunlarını tanımlamak sadece var olan gelişmesi gereken konuları bulmak değildir (Örneğin, kullanıcıların %60’ı bu sayfadan düşüyorlar, bu yüzden hadi bu sayfayı düzeltelim) ayrıca karşılanmamış ihtiyaçlar için yeni ürünler yaratmaktır (Örneğin, cep telefonları berbat, hadi daha iyisini yapalım.)

– Ürün Yöneticileri Her Şey İçin Süreci Geliştirir

Ürün yöneticilerinin en önemli ikinci faydası organizasyonun amacına ulaşması için gerekli zamanı azaltır. Etkin yöneticilerle geliştirilmiş, iyi tanımlanmış ve uygun olan ürün geliştirme süreci geliri arttırdığı kadar pazar sürecini de geliştirir.

Hayata geçme süresinin daha hızlı olmasının sebebi şudur ki bir Ürün Yöneticisi kötü proje nasıl olur ya da olmaz durumunu çözmek, anlamak onun sorumluluğu değildir. Bunun anlamı ürün geliştirme de spagetti yaklaşımınla az vakit harcanıyor ve proje ürünleri ile uğraşmanın fazla zaman harcamaya neden olduğu bu piyasada onaylanmıştır. Ayrıca bu yaklaşım hiç kimsenin Pazar-Ürün uyumundan emin olmadığı bir proje yerine başarısı muhtemel ürünlere daha fazla kişi adamaya organizasyon sağlayarak, kuruluşun odağını keskinleştirir.

Yorumlar

1 Yorum

Can Tunç

çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim.


Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.